Totalni kaos s natječajem vezanim uz organizaciju ovogodišnjeg Adventa u Zagrebu. Već su puno nezadovoljstva i očaja izazvali rezultati natječaja kojim Grad Zagreb nije zaštitio svoje proizvođače suvenira pa su adventske kućice dobili oni koji nemaju veze sa zagrebačkim suvenirima.
A sada je upravo ta tvrtka, EKO LUKOVDOL d.o.o. iz Lukovdola izazvala dodatnu pomutnju jer je nakon svega odustala od kućica koje je izborila najboljom ponudom na natječaju.
I sada novi šok za zagrebačke obrtnike koji su sudjelovali na natječaju.
Mogu i proizvođači suvenira, ali po znatno većoj cijeni
Grad Zagreb šalje im dopis kako i oni sada dolaze u obzir, ali da kućice mogu dobiti pod istom cijenom koju je ponudila tvrtka EKO LUKOVDOL, unatoč tome što je od ponuđene cijene ta tvrtka na kraju i odustala.
To u praksi znači da bi vlasnica obrta “Tomica Marica”, Ljiljana Milla, za najam kućice trebala platiti 4.099 eura, iako je na natječaju ponudila 2.000 eura i cijenom bila drugi najbolji ponuditelj, dok bi vlasnik “Butige” Željko Ćosić za najam trebao izdvojiti 3.899 eura, unatoč tome što je ponudio samo 822 eura i bio drugi najbolji ponuditelj.
“Sukladno članku 39. stavku 5., u svezi s člankom 28. stavkom 8. Odluke o davanju u zakup i na drugo korištenje površina javne namjene (Službeni glasnik Grada Zagreba 8/23 i 42/23), smatra se da je navedeni ponuditelj odustao od korištenja lokacije – mjesta.
Sukladno članku 39. stavku 8., u vezi s člankom 28. stavkom 8. navedene Odluke, ako ponuditelj čija je ponuda utvrđena kao najpovoljnija odustane od korištenja lokacije – mjesta, gradonačelnik može, na prijedlog Povjerenstva, izabrati sljedeću najpovoljniju ponudu ponuditelja koji je prihvatio najviši ponuđeni iznos jednokratne naknade za tu lokaciju – mjesto u Javnom natječaju.
Molimo da se u roku od 24 sata očitujete prihvaćate li najviši ponuđeni iznos jednokratne naknade od 3.899,00 EUR za lokaciju Trg bana Josipa Jelačića, Gajeva ulica, Bogovićeva ulica, broj mjesta: 2. na ovu adresu elektroničke pošte”, stoji u dopisu Grada Zagreba Željku Ćosiću, kojeg je potpisala pravnica Danijela Žarina Dukarić iz Odsjeka za korištenje i zakup javnih površina i reklame, gradskog Ureda za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo i komunalne poslove.
Dopis je prema istom principu poslan i obrtima “Tomica Marica” te “Doris Art” vlasnice Doris Koritnik.
Ljiljana Milla: Od nas se traži nezakonit iznos
“Mišljenja sam da je iznos od 4.099,00 eura koji nam je predložen da ga prihvatimo uz rok od 24 sata za gore navedenu lokaciju, apsolutno nezakonit, budući je isti stavljen izvan snage pa u stvarnosti on niti ne postoji.
Isto tako u članku 22 Javnog natječaja za dodjelu lokacije mjesta, prigodne prodaje za božične blagdane, stoji da gradonačelnik Grada Zagreba može, na prijedlog Povjerenstva, izabrati sljedeću najpovoljniju ponudu ponuditelja a to je Ponuda obrta Tomica Marica.
Također sam mišljenja kako se natječaj ne može poništiti jer bi bilo u suprotnosti sa Čl.298 st.8 Zakona o javnoj nabavi. Obrt Tomica Marica ne prihvaća iznos od 4.099,00 eura zato što je nezakonit iznos. Prihvaćamo iznos iz naše Ponude na koji smo se prijavili na gore navedeni natječaj”, ističe vlasnica obrta Ljiljana Milla.
Željko Ćosić: Naša ponuda je sada postala najviša
“S obzirom da ponuđač s najvišom ponudom nije ispunio uvjet iz Natječaja da uplati ponuđeni iznos u roku od 10 dana od dostave Zaključka i samim tim ne zadovoljava kriterije Natječaja, naša ponuda postaje najviša. U Hrvatskoj, od 2018. godine, postupak javnog nadmetanja vezan je za Direktivu 2014/24/EU Europskog parlamenta i Vijeća, koju je objavio Službeni list Europske unije (TED). Po Zakonu o javnoj nabavi, u slučaju odustajanja prvoplasiranog natjecatelja, predmet nabave se dodjeljuje slijedeće plasiranom natjecatelju po kriterijima Natječaja (naravno ako zadovoljava kriterije Natječaja – a uvidom u dokumentaciju nadležna gradska komisija potvrdila je kako udovoljavamo kriterijima Natječaja). Natječaj se može poništiti samo u slučaju ako: “nakon isključenja ponuditelja ne preostaje niti jedna valjana ponuda” (Zakon o javnoj nabavi, članak 298. stavak 8.). Slijedom navedenog, očekujem poštivanje pozitivnog zakonodavstva Republike Hrvatske i novi Zaključak o valjanosti ponude. Po drugačijem postupanju, bit ću prisiljen pokrenuti zakonske postupke za utvrđivanje zakonitosti postupka Natječaja i druge mjere protiv potpisnika nezakonitog Zaključka”, kaže Željko Ćosić iz “Butige”.
Zašto se povukao EKO LUKOVDOL?
Je li “najbolji ponuđač” shvatio kako je pretjerao s ponuđenim iznosima za kućice pa je brže bolje odustao zbog straha da ne ostane u minusu nakon Adventa? Pitanje smo željeli postavili izravno vlasniku EKO LUKOVDOLA, Zoranu Škundriću.
Njegova tvrtka, međutim, nema svoju web stranicu s kontakt podacima pa mu nismo niti mogli poslati službeni upit. Mobitel tvrtke čiji se broj nalazi u telefonskom imeniku nije moguće nazvati s obzirom da govorni automat javlja kako je “osoba koju ste nazvali aktivirala uslugu zabrane poziva“.
Ostaje tako nejasno koji su bili njihovi motivi javljanja na natječaj. Jedno je sigurno – zagrebački proizvođači suvenira iz iskustva znaju koliko mogu ponuditi, a da opet, nešto i zarade – jer u protivnom javiti se na natječaj i baciti se na posao doista nema smisla.