Vladimir Pećanić obrtnik je postao prije 28 godina, kada je djelatnost popravka satova preuzeo od svog oca koji je u istom poslovnom prostoru na zagrebačkoj Trešnjevci počeo raditi 1970. godine.
Osim što je vrsni urar, Vladimir je i sudski vještak za urarstvo i elektrotehniku. Što se tiče urarstva, jedini je takav vještak u Hrvatskoj. Registriran je u Županijskom sudu u Zagrebu. Kombinira on tako popravak satova i odlaske po sudskim ročištima diljem Hrvatske.
– Sud me može pozvati da vještačim određeni sat ili pak da procijenim njegovu vrijednost. To se događa prilikom određenih transakcija, ovrhe ili kod nasljeđivanja. Imao sam tako slučaj u Rijeci kada je pokojni muškarac iza sebe ostavio veliku kolekciju satova. Rodbina se nije mogla dogovoriti tko će što dobiti pa sam trebao napraviti procjenu svakog pojedinog sata. Također, procjenu radim i nakon kaznenih djela krađe.
Sudski vještak sam u svom trećem mandatu, svaki mandat traje po četiri godine. Rekao bih da je to vid dodatne djelatnosti i stručnosti. Odluka da se usavršiš u nečemu što voliš. Osjetljiv je to i odgovoran posao jer ako pogriješim, mogu i sam biti kažnjen – kazao je Pećanić.
A da bi postao sudski vještak, trebao je prethodno završiti dvije godine obrazovanja u Strukovnoj udruzi eksperata i sudskih vještaka u Zagrebu i dvije godine biti pripravnik. Tek ga je onda predsjednik suda mogao imenovati sudskim vještakom.
Ići ćemo u Italiju na servis
Posljednje četiri godine nitko u Hrvatskoj nije upisao školu za urara, upozorava Vladimir Pećanić.
– S obzirom na broj urara, to znači da kad ova postojeća generacija ode u mirovinu, više nitko neće taj posao raditi.
Kako ćemo onda održavati satove?
– Pa isto tako kako održavamo i Ferarije. Ići ćemo u Italiju na servis.
A kako urar Pećanić popravlja i podešava satove, pogledajte u videu: