Informaciju da su tradicionalni zagrebački proizvođači suvenira nakon 15 godina izgubili Advent na Trgu bana Jelačića prvi smo objavili jučer, ubrzo nakon izvlačenja ponuda za izlagače iz natječaja Grada Zagreba.
Odmah smo Gradu Zagrebu poslali upit o detaljima natječaja te zašto nisu dali prednost tradicijskim obrtima čiji su unikatni suveniri ambasadori grada Zagreba diljem svijeta. Odgovor do objave ovog članka još nije stigao.
Zagrebački obrtnici ovu vijest dočekali su s nevjericom.
Legendarna Tomica Marica u šoku
Na tradicionalnom mjestu ‘pod satom’ više neće izlagati niti čuveni zagrebački obrt ‘Tomica Marica’ koji djeluje gotovo 60 godina. Njihova tradicija, međutim, još je veća jer se s ovim obiteljskim zanatom prije 75 godina u istoj radionici počeo baviti Filip Tomica.
Oni su danas zadnji licitari u gradu.
„Otac je pokrenuo obrt 1965. u Oporovečkim vinogradima u Zagrebu gdje imamo svoju proizvodnju. Na Trgu bana Jelačića smo od samih početaka. To mi je puno značilo jer smo cijeli dan prodavali i mogli zaraditi za život. Zagrepčani i turisti najviše su kupovali medenjake i licitarska srca. To nije plastika, to je ručni rad!
Obrt se zove po meni, ime mi je Marica, prezime Tomica. Sada je vlasnica obrta moja kćer Ljiljana Milla. Žao mi je s čime se ona danas susreće i da ostajemo bez ključnog mjesta u gradu. Ovo je nož u leđa tradiciji. Ja sam bolesna, transplantirana i tu ne mogu ništa. To nisu obrti koji svaki dan mogu zarađivati. Jako je teško preživjeti. Žalosna sam i tužna. Naša djeca ne znaju kaj je tradicija. Ovime će se i skroz izgubiti“, govori nam 72-godišnja Marica Tomica.
Maričina kći i vlasnica obrta Ljiljana Milla nakon jučerašnjeg gubitka gradskog natječaja ne vidi budućnost proizvodnje licitara.
„Sada smo u situaciji da svoje proizvode ne možemo prodavati na Adventu gdje zbog frekvencije ljudi jedino možemo zaraditi za kruh. Tijekom zime nemamo nikakav prihod te nam je Advent koji smo upravo izgubili bila jedina slamka spasa. Ne znam što ćemo dalje. Grad Zagreb na Trgu bana Jelačića nam je ukinuo i ostale sajmove tako da smo baš očajni jer vidim kako nećemo moći preživjeti“, poručila je.
Što se događalo na otvaranju ponuda?
Na izvlačenju ponuda za izlagače iz natječaja Grada Zagreba u ime obrta Tomica Marica bio je Ivica Milla, Ljiljanin suprug.
„Nema se tu što reći. Natječaj je tako složen da njime uopće nismo zaštićeni. Tko da više para. Sa velikima se ne možemo nositi. Naša ponuda bila je 2.000 eura za kućicu bez drugih troškova. Jednako kao prošle godine. Ali ovaj puta su se javili veći igrači kojima mi mali ne možemo parirati. Ponudili su čak 4500 eura i naravno dobili na natječaju. Izgubili smo svo troje zagrebačkih proizvođača suvenira. Mi ‘Tomica Marica’, Doris Art vlasnice Doris Koritnik i Butiga Željka Ćosića To je sramota da se nas stavlja u isti koš sa biznismenima.
Natječaj je sramotan. Grad Zagreb nas je s jedne strane stavio na listu nematerijalne baštine UNESCO-a. S druge strane nas ovako diskvalificira jer natječaj u sebi nema ništa čime bi nas štitili. U našem obrtu imamo zaposlenu radnicu. Pitanje dana kada ćemo morati njoj dati otkaz i nakon toga zatvoriti obrt“, govori Ivica, jedva suzdržajući suze.
Što se, dakle, dogodilo sa samim natječajem u kojem nisu imali prioritet nositelji zagrebačke tradicije, je li netko u Gradu Zagrebu pogriješio ili je natječaj po principu ‘tko jači, taj kvači‘ svjesno proveden, možemo samo špekulirati jer odgovor od Grada Zagreba još nemamo.
I ostali proizvođači suvenira s kojima smo razgovarali kažu kako prema svemu sudeći više nisu poželjni, dok neki tvrde i kako je Grad svojim tradicijskim obrtima ovim natječajem potpuno okrenuo leđa, a jedinim zagrebačkim licitarima zabio posljednji čavao u lijes .