Blagdan Svih svetih ove je godine proglašen sajmenim danom na razini Hrvatske i cvjećari su time samo djelomično zadovoljni. Naime, predsjednica krovne Sekcije cvjećara Edita Merćep ističe kako tu odluku treba proširiti i na zatvorene prostore.
“Ta odluka stavlja sve hrvatske cvjećare u isti položaj, u kojem ne ovise o jedinicama lokalne samouprave i mogu planirati svoj rad. Posebno je važno da se odluka odnosi i na prodavaonice, a ne samo vanjsku prodaju”, kaže Edita Merćep.
Obrtnici cvjećari traže i zakonske izmjene koje će im omogućiti samostalno određivanje radnog vremena, posebice dodatno propisivanje izuzetaka za poslovanje nedjeljom i blagdanom na grobljima i u svetištima.
Napominju kako su povećane nabavne cijene cvijeća i repromaterijala, troškovi transporta, troškovi rada, a na branšu utjecaj imaju i klimatske promjene, odnosno sve češće vremenske nepogode. To se sve, kažu, odražava na konačnu cijenu cvjetnih aranžmana.
Cvjećarstvo je glavna djelatnost za 240 obrta
Prema podacima Obrtnog registra Ministarstva gospodarstva, u rujnu ove godine je bilo 806 obrta koji imaju registriranu djelatnost trgovine na malo cvijećem, sadnicama, sjemenjem, gnojivom, kućnim ljubimcima i hranom za kućne ljubimce u specijaliziranim prodavaonicama. Od toga je za 240 obrta to glavna djelatnost.
Broj obrta u cvjećarskoj djelatnosti u odnosu na rujan prošle godine povećao se za 12 obrta ili 1,5 posto.
Obrta koji imaju registriranu djelatnost uzgoja jednogodišnjih usjeva (u koju spada i uzgoj cvijeća i proizvodnja rezanog cvijeća i cvjetnih pupova) u rujnu je bilo 871, od čega je za 45 obrta to glavna djelatnost. Njihov se broj u odnosu na rujan prošle godine smanjio se za jedan obrt ili 0,1 posto.
Broj obrta koji imaju registriranu djelatnost cvjećarsko-aranžerskih usluga iznosi 86, što u odnosu na rujan lani predstavlja pad od 2 obrta ili 2,3 posto, dok je obrta koji imaju registriranu djelatnost proizvodnje i/ili prodaje svijeća, voštanica, lampaša 188, što u odnosu na rujan lani pad od devet obrta ili 4,6 posto.