Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošloga tjedna 0,8 posto, na 107,49 bodova, najvišu razinu u više od godinu dana. Pritom je tečaj eura prema dolaru pao 1,1 posto, na 1,0420 dolara, a u jednom je trenutku zaronio na 1,0333 dolara, najnižu razinu u dvije godine.

 

Američka je valuta ojačala i prema japanskoj, za 0,3 posto, pa je njezin tečaj dosegnuo 154,75 jena. Jačanje dolara treći tjedan zaredom posljedica je, među ostalim, splasnulih očekivanja da će američka središnja banka nastaviti s agresivnim smanjenjem kamatnih stopa.

 

Posljednji makroekonomski podaci potvrdili su da američko gospodarstvo solidno raste, da je tržište rada stabilno, a da je inflacija i dalje osjetno iznad ciljane razine od 2 posto. To ide u prilog tezi koju je nedavno istaknuo predsjednik Feda Jerome Powell da središnja banka ne mora žuriti s popuštanjem monetarne politike.

 

Još nedavno se na tržištu procjenjivalo da ima više od 80 posto izgleda da će Fed u prosincu smanjiti kamate za daljnjih 0,25 posto, no sada se ti izgledi kreću samo između 50 i 60 posto. S druge strane, očekuje se da će Europska središnja banka nastaviti smanjivati ključne kamatne stope kako bi potaknula rast uspavanog gospodarstva eurozone.

 

Euro je pod pritiskom i zbog rizika od eskalacije rata između Rusije i Ukrajine, krize njemačke vlade i nesigurnosti u vezi francuskog proračuna. Zbog toga je tečaj eura prema dolaru pao treći tjedan zaredom i zaronio na najniže razine u dvije godine.