Centar izvrsnosti za senzoriku i obnovljive izvore energije koji je izgrađen u sklopu Srednje strukovne škole Samobor iznjedrit će mlade stručnjake za upravljanje pametnim kućama i obnovljivim izvorima energije. Upravljanje energijom je jedan od poziva budućnosti, priča nam prof.dr.sc. Nedeljko Štefanić sa zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje.
– Vrlo kvalitetni mladi kadrovi radit će na tome kako upravljati obnovljivim izvorima energije, kako ih stvoriti i kako ih pohraniti. Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu jedan je od vodećih u Europi na području obnovljivih izvora energije. Za potrebe projekta, fakultet je osim teoretske nastave osigurao i rad u najboljim laboratorijima, gdje profesori i nastavnici mogu usvojiti sva potrebna znanja, kako bi ih kasnije mogli prenijeti učenicima.
– Ja vjerujem da će učenici biti ti koji će doprinijeti većoj primijeni tih tehnologija, ne samo u industriju, već i u svakodnevni život. Upravljanje alternativnim izvorima energije ili obnovljivim ili čistim izvorima energije je jedan od strateških ciljeva Europske komisije. Riječ je o energiji koja dolazi od sunca, vjetra, mora…Ono što očekujemo je pronalazak tehnologije kojom će se omogućiti da se ona transferira što jeftinije – kaže prof. Štefanić.
Pametne kuće su trend
Obnovljivi izvori energije vezani su uz biznis koji je sve unosniji na tržištu jer cilj je konvencionalnu energiju zamijeniti upravo obnovljivom. Tradicionalne obiteljske kuće tako sve više postaju pametnim kućama u kojima se energija racionalno koristi.
Najveće pitanje je kako pohraniti tu vrijednu energiju pa koristiti po potrebi.
– Ono što bismo trebali promišljati kao društvo i kao država jest smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima i razvijati energetsku politiku koja se bazira na obnovljivim izvorima energije koji su nam lokalno dostupni – ističe doc.dr.sc. Tomislav Pukšec s katedre za energetska postrojenja i energetiku.
Koja rješenja su najbolja za stambene zgrade i obiteljske kuće?
– Tu ima nekoliko mjera koje idu ruku pod ruku. Prvi korak za jačanje energetske učinkovitosti je obnova vanjskih ovojnica zgrada. Tu moramo računati o tehničkim sustavima koji se koriste za grijanje i hlađenje. Sa pozicije urbanih, gusto naseljenih dijelova grada jedna od opcija su toplinski sustavi koji onda moraju biti dekarbonizirani u bližoj ii daljoj budućnosti. Imajući u vidu trenutačnu situaciju s energentima, za obiteljske kuće preporuka je dizalica topline, a na krovu solarna elektrana za pokrivanje vlastite potrošnje električne energije – dodao je doc. Pukšec.