Već smo pisali o zagrebačkoj Školi za modu i dizajn poznatoj po svom kreativnom i inovativnom radu. Osim što im je fokus djelovanja dizajn odjeće, konstantno rade na poboljšanju uvjeta rada i kvaliteti nastave.
Svjesni da su mentalni poremećaji sve veći problem među mladima organizirali su javnu tribinu/radionicu Emocije i umjetnost s kreatoricom digitalnog sadržaja Tenom Sakar Vukić, uz podršku Udruge životna linija i pokroviteljstvo Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
U prepunoj sportskoj dvorani Škole za modu i dizajn, tribina je otvorena sa izvedbom Body Dismorphie plesne skupine Plesni punktovi Zagreb.
Stručno predavanje Slika o sebi, održala je klinička psihologinja prof. dr. sc. Nataša Jokić Begić sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Mladima je dala konkretne primjere kako poboljšati mentalno zdravlje u kontekstu izvora stresa današnjice i imperativa koji se postavljaju pred malade ljude.
Tena Sakar Vukić progovorila je o „red flags“ koje su bile vidljive tijekom njezinog odrastanja i malo tko od publike je ostao ravnodušan spram snage borbe koju je intimno podijelila u borbi sa bipolarnim poremećajem.
Panel je u fokus stavio životne priče redateljice i scenaristice Paule Skelin koja je progovorila o sramu i težini emocija s kojima se nosila u borbi s graničnim poremećajem. Sportašica i trenerica Antonela Golubić otvoreno je govorila o izazovima koje je prolazila u borbi sa depresijom.
Pjevač Damir Keđo ispričao je vrlo osobnu priču i inspirirao publiku sa snagom koju je imao kao devetnaestogodišnjak i prošao kompletni put sazrijevanja kroz proces psihoterapije.
Učenici su stvarali crteže inspirirane tribinom koje je poslije klinička psihologinja komentirala.
“Tribina je svojom originalnošću i izborom sudionika autentičnog iskustva, pobudila veliki medijski interes te vjerujemo da će ovo biti jedan od svojevrsnih pilot projekata koji će zaživjeti i u drugim školama”, istaknula je ravnateljica Škole za modu i dizajn dr. sc. Maja Dadić Žeravica.