Važno da se konkretno počnu rješavati nastali problemi, a ne samo deklaratorno kroz parole i formalna sastančenja na svim razinama
Prema prvim podacima sustava eVisitor, u Hrvatskoj je u studenome ostvareno više od 375 tisuća dolazaka i 941 tisuća noćenja, što u odnosu na isti mjesec prošle godine predstavlja rast od 13 posto u dolascima i jedan posto u noćenjima, priopćili su iz Hrvatske turističke zajednice.
U turističkoj posezoni pune ruke posla imaju i obrtnici u turizmu, a evo i gdje najviše.
Tijekom studenoga najviše je noćenja ostvareno u Istri (150.000), na Kvarneru (148.000) te Splitsko-dalmatinskoj županiji (129.000), dok je, gledano prema destinacijama, najviše noćenja u studenome ostvareno u Zagrebu, Dubrovniku, Splitu, Opatiji te Zadru.
Radna snago gdje si?
Zbog pozitivnih turističkih pokazatelja, logično, treba više djelatnika u ugostiteljstvu i turizmu. Od konobara, čistačica, spremačica do kuhara. Čak i ima radnika, mahom stranih, ali rekli bi mnogi hrvatski ugostitelji s kojima smo razgovarali – ‘džaba je to’ kad su nedovoljno kvalificirani ili čak bez ikakvog znanja i vještina.
Pati onda posao, gost izbjegava objekt sa lošom uslugom, što je za svakog poduzetnika ‘kuku lele!’.
S druge strane, kako broj obrta u tim djelatnostima raste, tako se problemi s nedostatkom radne snage povećavaju.
Hrvatska s posljednjim danom listopada bilježi 142 obrta više u ugostiteljstvu i turizmu te 813 radnika više zaposlenih kod obrtnika u djelatnosti pripreme i usluživanja hrane te smještaja.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – najtraženija zanimanja u proteklih 10 mjeseci bila su prodavač, čistačica i konobar koji čine 17 posto u ukupnom broju traženih radnika.
Kako riješiti problem?
Nema jednostavnog rješenja. Problemi se trebaju rješavati sustavno. Od lokalnih i regionalnih samouprava, turističkih zajednica, HOK-a, do države kao zakonodavca.
Važno da se konkretno počne raditi na tome, a ne samo deklaratorno kroz parole i formalna sastančenja – što često možemo čuti i vidjeti, na svim razinama.