Gradilišta su među najrizičnijim radnim mjestima, o čemu svjedoči 20 poginulih i 171 teško ozlijeđeni radnik tijekom 2022. godine, rečeno je u srijedu na konferenciji “Sigurno gradilište” u Hrvatskoj gospodarskoj komori, održanoj u suradnji s Ministarstvom prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Radovi na gradilištu, naglašeno je na konferenciji, godinama se ubrajaju među najrizičnije djelatnosti zbog ozljeđivanja, pogotovo s vrlo teškim i smrtnim posljedicama. Prema broju ozljeda i smrtnih slučajeva na radu građevinarstvo prednjači pred ostalim djelatnostima.
Potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj navela je kako je 2022. godine na gradilištima poginulo 20 radnika, a 171 je teško ozlijeđen.
“Prema svim pokazateljima, graditeljstvo je snažna i otporna industrija. Za nastavak dobre slike i pozicije naše građevine ključno je ulaganje dodatnih napora u educiranje i sigurnost radnika kako bismo popravili ove brojke. Nitko ne osporava da je provedba zaštite na radu u sektoru građevinarstva kompleksna. Traži da i poslodavac i zaposlenik odrade svoj dio. Naravno, to znači i dodatne troškove. No, stvarni trošak je puno veći ako to ne odradimo kako treba. Od troška ozljede na radu i troška oko kazni inspektorata pa na kraju do troška kada bude otežana mogućnost pronalaska i zadržavanja radnika uopće”, naglasila je Čagalj.
Zaštita na radu ključna u prevenciji nesreća
Član Vijeća Udruženja graditeljstva HGK Darko Jambreković kaže da je za poslodavce zaštita na radu neodvojivi dio građenja, te da je iznimno važan element za cijelu djelatnost.
I on upozorava da je svaka nesreća neizmjerno skupa, u svim pogledima, od financijskog i ljudskog do organizacijskog i reputacijskog.
“Na zaštitu na radu pokušavamo gledati suštinski, da se što više ulaže u osobna zaštitna sredstava koja moraju biti kvalitetna. Stoga je iznimno važno ulaganje u edukaciju svih na gradilištu, kao i u kontrolu. Na gradilištu treba stalno vršiti kontrolu i to kroz samu organizaciju rada, gdje je iznimno važno implementirati sve odredbe, biti budan i kontrolirati”, rekao je Jambreković.
Dodao je kako je zbog promjena koje novo suvremeno vrijeme nosi sa sobom potrebno osuvremeniti neke od normativa. Jedan od njih je Pravilnik o radnim mjestima s posebnim uvjetima rada, koji se nije mijenjao zadnjih 40 godina.
V.d. ravnatelja Uprave za provedbu obnove od potresa u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Tonči Glavinić istaknuo je da danas nešto više od šest posto hrvatskog BDP-a čini građevinski sektor.
“Možemo zaključiti da je investicijska klima u graditeljstvu itekako pozitivna. Imamo veliki broj gradilišta, bilo kroz obnovu zgrada oštećenih potresom, što privatnih što javnih zgrada, što kroz ostale investicije. Samo u obnovi u ovom trenutku otvoreno je preko 1.600 gradilišta, te je osim kvalitetne gradnje potrebno osigurati i visoki standard sigurnosti na radu”, rekao je Glavinić.