Iz Središnjeg saveza Hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda upozorili su na pad proizvodnje mlijeka, uzimajući za primjer Koprivničko-križevačku županiju koja je pri samom vrhu u Hrvatskoj po broju krava.
Razloge vide u načinu dodjeljivanja poticaja i niskim otkupnim cijenama.
“Podravina i Prigorje u hrvatskom govedarstvu pri samom su vrhu s više od 54 tisuće grla, ispred njih su samo Osječko-baranjska i Bjelovarsko-bilogorska županija. Što se brojnosti krava tiče, prema istom izvoru prošle godine bilo 15.284, a prije 10 godina 25.630. Tada je na području Podravine i Prigorja proizvedeno 48 milijuna, a 2012. godine 73,33 milijuna litara mlijeka”, kaže predsjednik Središnjeg saveza Damir Horvatić, ističući da su najveći broj krava posjedovala staračka domaćinstva.
“Ona su u svojim stajama držali po otprilike šest grla. No, nakon što je Dukat ukinuo male seoske laktofrize, takva su domaćinstva prestala prodavati svoje viškove, a borila su se i s višegodišnjom slabom otkupnom cijenom mlijeka. Ta dva problema dovela su do osipanja malih proizvođača mlijeka, napominje Horvatić.
Dodaje kako na najboljim farmama krave daju po osam, a na većini njih tek tri do pet tisuća litara mlijeka na godinu. Smatra da bi poticaje trebalo zamijeniti nagradama za najuspješnije proizvođače, držeći da bi to potaknulo ozbiljne proizvođače, odnosno one koji proizvedu više po grlu.
“Svi su proizvođači izjednačeni u primanju poticaja što nije dobra politika”, kaže.
Takav princip trebao bi se prema njegovom mišljenju primijeniti na cijelu poljoprivrednu proizvodnju, što bi potaknulo mlade na povratak stočarstvu, smatra Horvatić.